Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 28/02/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Nagy B. István
Titlul articolului: Csak egyetlen szervezettel van esély
Acces online: https://www.kronika.ro/index.php?action=open&res=17706


Numele cotidianului

Kényes helyzetbe hozhatja a választási küszöb fenntartása a kisebbségi képviseletet

A kisebbségi szervezetek számára az egyéni választókerületes rendszer bármely változata hátrányos, főleg ha az az egyéni mandátum megszerzését az országos küszöb elérésétől teszi függővé – értékelte a Krónika érdeklődésére Márton Árpád, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője az új választási törvény tervezetének a parlamenti küszöb fenntartására vonatkozó cikkelyét.

A politikus szerint a parlament a választási törvény módosításával foglalkozó bizottságának keddi döntése, amelynek értelmében nem módosul a parlamentbe való bejutáshoz szükséges támogatottsági küszöb a politikai alakulatok esetében, veszélybe sodorhatja a kisebbségi szervezetek jelenlétét a törvényhozásban. Ennek oka Márton szerint az, hogy a választópolgár hajlamos arra, hogy amennyiben véleménye szerint egy szervezet nem képes megszerezni egy választókerületben a bejutáshoz szükséges szavazatokat, nem voksol rá. Az egyenes következmény pedig az, hogy így nagyon sok szavazat elveszhet, s ez kérdésessé teheti a küszöb elérését. „Az RMDSZ helyzete különösen kritikus, hiszen – bár a választási törvény a kisebbségek számára egy mandátumot mindenképpen biztosít – a szövetség nem egy képviselővel szeretne bejutni a törvényhozásba, mivel a romániai magyarság érdeke, hogy számarányának megfelelően legyen képviselve, illetve azon megyék, ahol a magyarságnak nagyobb a létszáma, annak megfelelően legyenek képviselői a parlamentben” – vélekedett a frakcióvezető. A politikus ugyanakkor úgy gondolja: nagy jelentősége van annak, hogy az RMDSZ képes legyen meggyőzni a romániai magyarságot arról, hogy egyetlen szavazat sem vész el, hiszen a voksok országosan összeadódnak, és a szavazatok visszaosztása a megyékre hasonló rendszerben történik majd, mint eddig, így akár Tulcea vagy Galac megyei képviselője is lehet a magyarságnak. „Ha sikerül megfelelően elmagyarázni, és a 2004-ben elért eredményt sikerül újból elérnie az RMDSZ-nek, akkor ugyanakkora lesz a parlamenti képviselet, mint most. Ezért el kell hitetnünk a polgárral, hogy ahol esetleg csak ötvenen vannak a választókerületben, az az ötven voks nem vész el, sőt onnan akár képviselő is bejuthat” – figyelmeztetett Márton. Az RMDSZ-képviselő azt is elmondta: a választókerületek határainak kijelölésétől nagyon sok függ, mivel ha a kormány nem úgy határozza meg a kerületeket, hogy a zömében magyarok lakta területek egy egységet képezzenek, az hatalmas hátrányt jelent, főképp a szórványvidékeken, így például a Szilágyságban.
A magyar képviselet esélyei szempontjából – mutatott rá a frakcióvezető – a legelőnyösebb, ha egyetlen magyar szervezet indul a megmérettetésen, és ez az RMDSZ lehet. A szövetség ugyanakkor nyitott a tárgyalásokra azokkal, akik vagy a szervezeten belüli megmérettetést szorgalmazzák, vagy más egyezség alapján támogatnák az RMDSZ-t. „Amennyiben több alakulat indul, hogy jelentősen csökkenhet a parlamenti képviselet, ezért célszerű lenne, ha csak egy, mindenki támogatását élvező szervezet indulna a választásokon” – szögezte le Márton.
Mint arról beszámoltunk, a parlament választásitörvény-módosítással foglalkozó szakbizottsága kedden úgy határozott, hogy nem változik a törvényhozásba való bejutáshoz szükséges támogatottsági küszöb. Így az egyéni választókerületek bevezetéséről szóló törvénytervezet értelmében továbbra is öt százalékot kell elérnie valamely, a parlamenti választásokon induló politikai alakulatnak vagy szervezetnek. Alternatívaként a törvényhozó testületbe bejutott pártnak tekinthető majd az a politikai erő is, amelynek hat képviselője és három szenátora végez első helyen az egyéni választókerületekben.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.